شرکت تدبیر افزار پشتیبان تک

support@toptec.ir

021-44863498

شرکت تدبیر افزار پشتیبان تک با شعار برترین تکنولوژی همراه با تاپ تک

سیستم فروشگاه ساز

مقدمه

فروشگاه ساز دقیقاً چیست و چه کاربری دارد؟
زمانی که شما قصد ساختن یک فروشگاه آنلاین را دارید، به سیستمی نیاز خواهید داشت که این فروشگاه را برای شما مدیریت کند. سیستمی که از طریق آن بتوانید محصولات خود را وارد کنید، موجودی انبار خود را مشخص نمایید، کوپن‌های تخفیف تعریف کنید، سفارش‌های مشتری‌ها را بگیرید و در یک کلام، همه‌چیز را به هم وصل کنید.
اینجاست که مفهومی به اسم فروشگاه‌ساز مطرح می‌شود. سیستم‌هایی که دقیقاً با هدف ساخت فروشگاه اینترنتی (E-Commerce) ساخته شده‌اند و قرار است تمام آنچه فروشگاه اینترنتی شما لازم دارد را در اختیارتان بگذارند. به لطف این فروشگاه‌سازها، شما به راحتی می‌توانید یک فروشگاه تمام و کمال برای خودتان بسازید و به سرعت وارد بازار رقابت آنلاین شوید.
اما مشکل اینجاست که این فروشگاه‌سازها کم نیستند. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید یک فروشگاه‌ساز انتخاب کنید، متوجه خواهید شد که ده‌ها انتخاب مختلف پیش روی شما هستند. سیستم‌هایی که هر کدام مزایا و معایبی نسبت به دیگران دارند.
مشکل بعدی هم این است که هیچ اطلاعات موثق و کاملی درباره این فروشگاه‌سازها وجود ندارد (به شخصه بسیاری افراد را می‌شناسم که این مساله را داشته‌اند.) برای همین منظور ما تصمیم گرفتیم طی یک سری آموزشی، بهترین و کارآمدترین آنها را معرفی و بررسی نماییم. با این امید که تصمیم‌گیری برای شما راحت‌تر شود.

انواع

دو نوع مختلف فروشگاه‌سازها
در مجموع، سیستم‌های فروشگاه‌ساز به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. تعدادی از این فروشگاه‌ها هستند که به صورت کد باز (Open Source) در اختیار شما قرار می‌گیرند و دسته دیگری از آنها هم به صورت اشتراکی (SaaS). در ادامه هر دو دسته را به صورت کامل‌تر مورد بررسی قرار خواهیم داد.
فروشگاه‌سازهای کد باز (Open Source)
اینها سیستم‌هایی هستند که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و به دلیل اینکه کد آنها قابل دسترسی است، از هر نظر قابل ویرایش هستند.
فروشگاه سازهای کد باز بر روی هاست خود شما سوار می‌شوند (به اصطلاح Self-Hosted) و استفاده از آنها به کمی تخصص و مهارت نیاز دارد. حالا این مهارت می‌تواند با مطالعه آموزش‌های مختلف توسط خود شما به دست بیاید یا آنکه از شخص دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.
ما درآمد این فروشگاه‌سازها از کجاست؟ ساده است. زمانی که شما از یک فروشگاه ساز کد باز استفاده می‌کنید، قطعاً به امکانات مختلفی نیاز پیدا خواهید کرد. اولین چیزی که برای استفاده از این فروشگاه‌سازها لازم است، خرید یک قالب مناسب است. پس از آن، شما نیاز دارید این سیستم را به درگاه پرداخت یکی از بانک‌های ایرانی مجهز کنید و بنابراین نیاز به یک افزونه در این زمینه خواهید داشت. در واقع، هر امکان بیشتری که قرار است به سیستم خود اضافه کنید، به احتمال زیاد برایتان هزینه بر خواهند بود.
همچنین توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این سیستم‌ها، قرار نیست کسی در حل مشکلات به شما کمک کند. مگر آنکه کسی را استخدام کنید که برایتان کارهای سایت را انجام دهد. حرف ما این است که نباید از سازنده این سیستم‌ها انتظاری داشته باشید. بلکه باید کسی را داشته باشید که در زمینه استفاده و توسعه آنها مهارت داشته باشید. یا آنکه خودتان شروع به یادگیری کنید.
فروشگاه سازهای اشتراکی (SaaS)
این سیستم‌ها بر اساس اشتراک کار می‌کنند. این یعنی شما بابت دریافت سیستم و خدمات آن، یک هزینه سالیانه به این سیستم‌ها پرداخت خواهید کرد. به این سیستم‌ها اصطلاحاً SaaS یا همان Software as a Service گفته می‌شود.
زمانی که شما از یک سیستم اشتراکی استفاده می‌کنید، سایت شما بر روی هاست این سرویس قرار می‌گیرد (به اصطلاح Hosted) و تمام خدمات لازم نیز از طرف شرکت ارائه دهنده فروشگاه ساز به شما داده خواهد شد.
درست است که استفاده از این سیستم‌ها رایگان نیست، اما در عوض هزینه‌های جانبی همچون خرید قالب، افزونه، استخدام طراح سایت، اجاره هاست و ... هم ندارند. به علاوه، راه‌اندازی فروشگاه و یادگیری کار با سیستم آنها نیز به مراتب ساده‌تر از سیستم‌های کد باز است.
به این نکته توجه داشته باشید که با دریافت یک سیستم فروشگاه‌ساز اشتراکی، شما همیشه خیالتان راحت است که یک تیم پشتیبانی وجود دارد که به سوالات و مشکلات شما پاسخ خواهد داد. به علاوه، ویرایش و توسعه سایت بسیار راحت‌تر خواهد بود.

کدام یک از این دو نوع سیستم را انتخاب کنم؟

ما در طول این مقاله به شما تفاوت‌های عمده دو نوع سیستم فروشگاه‌ساز کد باز و اشتراکی را گفتیم و سعی کردیم مزایای هر یک را برای شما روشن کنیم. اما اگر هنوز هم در مورد آنها شک دارید، باید بگوییم که انتخاب نوع سیستم، کاملاً بستگی به سطح توانایی و خواسته‌های شما دارد. همانطور که گفتیم، فروشگاه‌سازهای اشتراکی به دلیل سادگی و وجود پشتیبانی، برای افراد تازه‌کار انتخاب بهتری هستند. اما سیستم‌های فروشگاه کد باز به دلیل اینکه از هر نظر قابل ویرایش هستند، دست شما را برای تغییرات عجیب و غریب باز می‌گذارند.